На стіні Центральної синагоги у Києві встановили нову скульптурку проєкту "Шукай!"
Всі фото – Катя Вороніна
На стіні Центральної синагоги у Києві (Шота Руставелі, 13) встановили міні-скульптуру, символ міста – "Київський лист". Її скульптором став Юрій Білявський.
"Київський лист" – рекомендаційний лист, виданий Мар Яакову бен Хануці хозарською юдейською громадою Києва. На думку першовідкривачів, даний лист є найдревнішим автентичним документом, написаним на території Київської Русі та може датуватися 10 ст. нашої ери, зазначається на сайті проєкту.
Лист містить прохання до юдеїв інших міст пожертвувати кошти на викуп Мар Яакова Бен Ханукки. Повідомляється, що ця людина ніколи раніше не потребувала грошей, аж поки не поручилася за брата, який взяв гроші в іновірців. Брата вбили розбійники, а коли настав час повертати борг, заставника, тобто Якова, посадили у в'язницю. Через рік громада викупила його за 60 монет, але для повного його звільнення потрібно було ще 40. Яков бен Ханукка відправляється із даним листом збирати суму, якої бракує.
Читайте також: Змушує задуматися. Українська хіп-хоп виконавиця Alyona Alyona представила новий кліп
Текст листа написаний івритом. В кінці листа стоять підписи (імена) упорядників листа. Всього 11 осіб. Останнє слово написане древнім тюркським рунічним письмом. Можливо, це єдиний напис хозарською мовою, що дійшов до наших днів, який означає "Я прочитав (це)".
Текст листа не містить вказівок на час його створення. За палеографічними ознаками Норман Голб датував його 10 століттям. Актовий характер джерела дозволяє вважати його оригіналом, а не копією. Те, що лист був знайдений в Каїрі, свідчить про те, що Єгипет був кінцевим пунктом подорожі Яакова.
Місце написання листа визначається за виразом у 8-му рядку: "Ми повідомляємо вам, спільното Києва…"
Дана синтаксична конструкція має два варіанти прочитання. Або київська спільнота звертається до сусідів, або до неї звертається якась інша спільнота. Другий варіант визнаний малоймовірним, оскільки за змістом, лист адресується до всіх спільнот, а не до якоїсь конкретної.
Читайте також: "Сильні духом. Мами" – у Чернігові діє виставка фотопортретів матерів загиблих героїв з усієї України
Рукопис зберігається в бібліотеці Кембридзького університету. Це шматок пергаменту довжиною 22,5 см і шириною 14,4 см. У двох місцях лист пошкоджений, має сім вертикальних складок. Текст написаний на лицевій стороні, зворотний бік – порожній. Чорнило коричневе (вицвіле чорне). Текст займає 30 рядків.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки